În partea a treia a emisiunii ”Cum se poate minți cu profesionalism”, dedicată documentarului Twisted Yoga,
realizatorii au readus în atenție subiectul persecuției la care ar fi supus, zice-se, liderul MISA, Bivolaru, din
partea ”sectei satanice a așa-zișilor Iluminați”. Printre altele, au fost reamintite pretinsele scrisori de amenințare
cu moartea, cu închisoare și... cu bani(!), pe care le-ar fi primit marele erou martir pentru a pune capăt activității
sale de promovare a spiritualității, precum și pentru a închide măreața școală.
După primele scrisori în care Marelui Erou i s-a promis în mod repetat o moarte sigură și iminentă, dar care
nu se producea, ”Oculta” a schimbat foaia și a început să-i ofere acestuia sume din ce în ce mai mari de bani,
în speranța - desigur, deșartă - că Persecutatul îți va vinde sufletul. Bivolaru și cei de la MISA au pretins că
prima scrisoare de amenințare cu bani ar fi venit cu puțin timp înainte de a fi arestat în Franța în data de
26 februarie 2016, iar următoarele două, cu sume din ce în ce mai mari, ar fi venit pe când el se afla în detenție.
Am remarcat la momentul respectiv că suma ”oferită” în prima scrisoare diferea de la sursă la sursă. Astfel:
● În mesajul trimis adepților cu ocazia spiralei de hiatus din august 2016 (arhivă, vezi data comentariilor),
Bivolaru a transmis, citez:
”în luna februarie a anului 2016, pe adresa noastră poştală a locuinţei din SUEDIA au venit anumite scrisori
anonime, în care ni se cerea într-un limbaj insolent să decidem desfiinţarea şcolii de yoga MISA şi ni se promitea,
de asemeni, că dacă vom face aceasta, ni se va trimite printr-un mesager suma de 6.660.000 euro, ce ne va
aparţine” (extras audio, sursa și text). Pentru ceea ce urmează în continuare, este important de reținut suma:
6.660.000 euro. Acest mesaj, citit de o altă persoană, împreună cu înregistrarea audio, au fost postate ani
în șir pe o pagină a MisaTV (link inactiv), însă au dispărut recent, din motive care vor fi arătate imediat.
Contrar obiceiului MisaTV, care în trecut posta pe site-ul său fotografiile tuturor plicurilor și conținutul pretinselor
scrisori de amenințare (și care între timp au fost și acelea eliminate - link inactiv, rămânând însă în arhivă,
iată aici un exemplu), pretinsele scrisori din anul 2016 nu au mai fost postate deloc pe pagina MisaTV.
● Într-un interviu filmat în martie 2017 în penitenciarul Bistrița, Gregorian Bivolaru declara, citez:
Este interesant că, cu 10 zile înainte să ajung în Franța la acel târg de carte unde am fost arestat, am primit
o scrisoare în care mi se propunea un târg, și anume să dau ordin - chiar așa se formula - să dau ordin să fie
desființată școala de yoga și mi se spunea că, dacă am să fac aceasta și se va observa că am făcut aceasta,
o să primesc șase milioane șase sute șaizeci și șase de euro (6.000.666 euro) (Bistrițeanul TV, video).
Mi-am spus atunci că Bivolaru s-a încurcat la citit, că nu știe să citească bine numere atât de mari.
● Într-o conferință video de pe MisaTV din 17 februarie 2023 și completată în 9 martie 2023, Nicolae Catrina
pomenește de aceste două scrisori, citind de pe foaie sumele ”oferite”, citez (video):
”Am putea spune că lui Gregorian Bivolaru i se propune să își vândă sufletul pe o sumă imensă. Este necesar
să menționăm că cele două scrisori anterioare, ce propuneau un pact asemănător, indicau alte sume, respectiv
6.660.000 de euro – prima – iar apoi suma creștea la 15 milioane – în cea de a doua scrisoare.”
Așadar, este repetată suma inițială din mesajul trimis la spirală, și anume 6.660.000 euro. Nici de această
dată nu sunt arătate plicurile și conținutul scrisorilor.
● În cadrul seriei de emisiuni intitulată ”YOGA - bucuria de a trăi mai mult și hiperconștient”, la momentul
min15:sec30 al episodului 87 (link) ce a fost difuzat de MisaTV pe 21 iulie 2024 apar, în premieră planetară,
imagini cu textul primei presupuse scrisori de amenințare, pe fondul secvențelor cu interviul lui Bivolaru
din penitenciar, ce a fost prezentat mai sus. În timp ce Bivolaru rostește suma de șase milioane șase sute șaizeci
și șase de euro (6.000.666), pe ecran apare presupusa scrisoare pe care se vede clar suma de 6.660.000 euro!
Din nou, mi-am spus că Bivolaru a citit greșit de pe foaie pentru că nu știe să citească numere atât de mari!
● Peste o săptămână, pe 28 iulie 2024, MisaTV difuzează episodul 88 al seriei (link) în care, la momentul
min3:sec50, se arată pe ecran suma pronunțată de Bivolaru, adică 6.000.666 euro (secvența video), citez:
Dacă în prima scrisoare suma propusă profesorului de yoga pentru a desființa școala spirituală pe care a creat-o
era de 6.000.666 de euro, în cea de-a doua suma a crescut la 15.000.000 de euro, iar în cea de-a treia a crescut
la imensa sumă de 60.000.000 de euro.
Încercând să fac ordine în haosul mental de la MISA, mi-am zis că suma ”corectă” era cea citită de pe foaie
în mesajul pentru spirala din 2016 (foarte aproape de momentul petrecerii acelor pretinse evenimente) și care
a fost de asemenea citită de pe foaie de inginerul de aeronautică Nicu Catrina (6.666.000), în timp ce instalatorul
Bivolaru a citit aiurea, căci nu înțelege numerele mari, iar dra Hermina, care e la fel de praf la inteligență și se dă
de gol adesea, a preferat să se ia după guru și a citit ca el (6.000.666). Mai mult, prima sumă, cea din mesaj,
are mai mult ”sens” din punct de vedere al simbolismului ocult, căci conține de trei ori șase în mod consecutiv,
chiar la început (666 - numărul Fiarei din Apocalipsă, numărul Ocultei), în timp cea a doua sumă, deși conține
de asemenea numărul 666, acesta apare la final, iar acel 6 de la început, separat de 666 de la final, strică
simbolismul, căci în total sunt 4 de 6! Asta a rămas opinia mea definitivă, alături de ideea că ”scrisoarea”
a fost o înscenare ticluită în anturajul lui Bivolaru.
● însă pe 21 iunie 2026, în emisiunea ”Cum se poate minți cu profesionalism”, partea a 3-a (episodul 149),
cei de la MisaTV au comis-o rău de tot, dându-se singuri în vileag că sunt niște șarlatani macrocosmici.
Astfel, la min9:sec30, pe fondul aceluiași interviu al lui Bivolaru din penitenciar, este difuzată imaginea
cu pretinsul text al scrisorii de amenințare, pe care, de data aceasta, apare suma așa cum este rostită
de Bivolaru în interviu, în contradicție cu suma menționată în acel prim mesaj ce a fost citit la spirala
din august 2016 și în contradicție cu prima imagine a pretinsei scrisori menționată mai sus.
comparație
Așadar, conținutul primei scrisori de amenințare cu ofertă financiară se modifică odată cu trecerea timpului,
în funcție de conjunctură, ceea ce dovedește că cei de la MISA nu sunt în comuniune cu Atributul Adevărului
Dumnezeiesc, a cărui frecvență de vibrație NU se schimbă niciodată, cu atât mai puțin de la o scrisoare la alta...
Deși cei de la MISA au pretins că este vorba despre scrisoarea reală, ei prezentând ostentativ, ca ”dovadă”,
plicul acesteia plin de ștampile și timbre, chiar în aceeași secvență în care au arătat imagini din scrisoare
(video), în imaginile prezentate nu poate fi vorba despre scrisoarea reală, ci de două variante DIFERITE ale
aceleiași pretinse scrisori, așa după cum se poate vedea din restul textului, care este identic, variante ce au fost
create și editate electronic, fiind prezentate din unghiuri diferite. În mod evident, a doua variantă a fost creată
prin modificarea pe cale electronică a primei variante, spre a corespunde cu suma rostită de Bivolaru în interviu.
Orice om inteligent se poate întreba: din moment ce au prezentat plicul, de ce nu au prezentat și scrisoarea
”reală”? Pentru că aceasta nu există, ci este un fals. S-au folosit de plic, ce putea fi trimis chiar de ei și putea
conține orice, pentru a-l ”umple” apoi cu ceea ce aveau nevoie pentru a-și atinge scopul. Dacă ar fi existat
o scrisoare reală, aceasta ar fi fost arătată și totul s-ar fi raportat la aceasta, nu ar fi existat două variante care
diferă între ele! Chiar și dacă Bivolaru - datorită năucelii și festelor de memorie - a vorbit despre două sume,
cei de la MISA ar fi putut merge la ”sursa reală” pe care ar fi prezentat-o și ar fi lămurit care este suma ”reală”.
Dar pentru că nu există o scrisoare reală, ci doar o invenție în mintea lui Bivolaru, nu există un document
real care să fie reperul care risipește orice controversă. Cei de la MISA s-au pomenit cu două variante orale
ale ”scrisorii”: prima, cu suma de 6.660.000 euro, trimisă de Bivolaru în mesajul pentru spirala din 2016,
și cea de a doua, cu suma de 6.000.666 euro, pomenită de Bivolaru în interviul din penitenciarul de la Bistrița.
Operațiunea ”RETUȘUL”
În momentul în care contradicția dintre cele două sume vehiculate a fost semnalată într-un articol de pe acest
blog, intitulat ”Gogorița” (link), cei de la MISA au fost nevoiți să ”opteze” pentru una dintre variante.
Au ales varianta din interviul din penitenciar care, fiind postat de ziarul ”Bistrițeanul” pe canalul de YouTube,
nu poate fi înlăturat sau modificat de către MISA! Astfel, au fost nevoiți să elimine prima variantă, împreună
cu articolul și cu înregistrarea audio a mesajului, acțiune pe care o puteau opera, fiind vorba de site-ul propriu.
”Operând” eliminarea sursei inițiale și păstrând varianta modificată ulterior, cei de la MisaTV s-au dat de gol
că acea așa-zisă scrisoare este un fals ordinar, produs chiar de către ei! De asta e bine să le demaști minciunile
și falsurile, căci ei sunt nevoiți să opereze modificări, dovedind astfel că ei sunt cei care comit falsurile, iar cu
această ocazie dau naștere altor contradicții, ce le demască și mai clar falsul, căci atunci când au venit cu
a doua variantă a scrisorii, cea din episodul 148, au uitat să facă modificarea în episodul 87! Acum degeaba
o vor mai face, căci aceste episoade sunt deja înregistrate și astfel nu ar face decât să recunoască încă o dată
falsul și să se adâncească și mai mult în minciună!
CONTEXTUL apariției SCRISORILOR de AMENINȚARE cu OFERTE FINANCIARE
Cei care au urmărit fenomenul ”scrisorilor de amenințare”, au remarcat că, la început, primele scrisori conțineau
mesaje scurte de amenințare, alcătuite din litere decupate din ziare (detalii). Prima scrisoare (original, arhivă)
este un monument de prostie în realizarea unui fals, deoarece inclusiv destinatarul și adresa acestuia sunt
alcătuite din litere decupate din ziare, ceea ce ar atrage imediat atenția serviciilor poștale și a poliției, fiind
vorba despre un evident efort de a împiedica identificarea expeditorului, ceea ce sugerează a acțiune ilicită.
De altfel, numele destinatarei este scris greșit: ”Georiana” în loc de ”Georgiana”.
Ulterior, în cea de a doua scrisoare (original, arhivă), conținutul este alcătuit tot din litere decupate, dar adresa
de pe plic și numele destinatarului sunt scrise cu ajutorul unui șablon de litere, fapt ce de asemenea nu permite
identificarea autorului scrisului (ceea ce, apropos, putea fi utilizat și pentru scrisoarea din interiorul plicului,
ce apare abia la scrisoarea nr. 8 (original, arhivă), încă o dovadă de prostie!). Acest mod ”conspirativ” - și totodată
ostentativ - de a acționa, nu mai era utilizat de mult la momentul în care au fost create respectivele scrisori
(după anul 2006, când Bivolaru s-a stabilit în Suedia), deoarece apăruseră pe scară largă imprimantele digitale,
ce permit obținerea unui scris nepersonalizat și practic imposibil de identificat. Bivolaru probabil nu era încă
familiarizat cu tehnica și utiliza vechiul procedeul ce era aplicat în anii dictaturii de dinainte de 1990, fapt care
îl trădează o dată în plus. Apoi, odată cu dobândirea protecției statului suedez, astfel de ”scrisori” ostentative
nu mai erau necesare, așa că fenomenul a încetat. Acesta a redevenit ”necesar” și a fost reluat odată cu
reizbucnirea ”persecuțiilor” prin mandate internaționale de urmărire, în anul 2016.
Cele trei ”scrisori de amenințare” cu oferte financiare, care nu au fost postate niciodată sub formă de fotografii
(facsimil) pe paginile MISA, reprezintă o evidentă schimbare de tactică, ce a fost determinată de o schimbare
fundamentală de context față de scrisorile anterioare. Pe 29 ianuarie 2016, Bivolaru a fost inclus pe lista Europol,
fiind cel mai căutat infractor din România, cu acuzația de ”exploatare sexuală a copiilor și pornografie infantilă”,
în loc de ”act sexual cu un minor” (sursa). Simțind că se pregătește ceva, Bivolaru și acoliții au ticluit prima
dintre cele trei scrisori. Ei nu mai puteau continua cu seria penibilă de scrisori cu promisiuni repetate cu
moartea
iminentă, care însă nu mai erau duse la îndeplinire, așa că le-au înlocuit cu amenințări cu închisoarea, ce erau
mult mai credibile în condițiile mandatului internațional de urmărire. În interviul dat în penitenciar, Bivolaru
a declarat că această primă scrisoare a ”sosit” cu 10 zile înainte să fie arestat în 26 februarie 2016 la un târg
de carte de la Paris, deci e clar că a fost ”concepută” în contextul unei acțiuni iminente a poliției. În momentul
în care Bivolaru a fost arestat la Paris, acoliții acestuia au fost nevoiți să ticluiască alte două scrisori, în noul
context, dar au fost siliți să facă asta și pentru a pretinde că Bivolaru de fapt locuia în Suedia și nu la Paris,
așa cum repetau ”gurile rele” de câțiva ani. De aceea, apare ca ostentativă ”trimiterea” scrisorilor pe adresa
lui Bivolaru din Suedia, încă un indiciu al falsului acestora, din moment ce mai multe persoane declaraseră
anterior anului 2016 că se întâlniseră cu Bivolaru la locuința acestuia din Paris.
După arestarea lui Bivolaru, acoliții lui au continuat să(-și) trimită scrisori în care se vorbea despre noua situație
a acestuia, în care care au inclus și oferte financiare din ce în ce mai mari (de la 6.000.666 la 15 milioane și apoi
la 60 milioane de euro) și, pentru ca scrisorile să pară ”autentice”, au inclus și somația ca Bivolaru să înceteze
cu ”revelarea atributelor”, ca pretins motiv al amenințării. Cum la acel moment erau deja vreo 600 de atribute
listate pe site-urile MISA, pretinsa somație era inutilă, ea fiind inclusă în mod ostentativ, pentru a sublinia
”importanța colosală a formidabilei revelații a atributelor”.
Dacă până acum acuzația de fals a așa-ziselor scrisori de amenințare se baza indirect pe faptul că acestea
conțineau limba de lemn a lui Bivolaru sau aspecte de ordin (i)logic (aspectul, amenințări cu moartea iminentă,
repetate la intervale mari de timp sau amenințări cu o moarte certă și inevitabilă, urmate de oferte de bani),
acum avem DOVADA DIRECTĂ a falsului comis de MISA, dovadă furnizată chiar de MISA însăși!
Vrând să corecteze gafele evidente care le-au fost descoperite, cei de la MisaTV au furnizat dovada finală,
dincolo de orice îndoială!
Link alternativ:
ReplyDeleteMisaTV dă de gol falsul ”scrisorilor de amenințare”!
Linkuri alternative articole
ExMISA channel
Cine poate sa creada asta cu scrisorile de amenintare? Era vorba aia cu ai vazut prea multe filme, da in cazul nostru nu prea s-au uitat la filme. (A, doar filmul acela cu pasarica, cum se numea oare? 🙄) Pai daca chiar aveau treaba cu el nu il inghesuiau intr-o dubita si ii explicau acolo ce si cum? A, se temeau de bodyguarzii lui GB? Hai sa fim seriosi, niste profesionisti? De bodyguarzii lui peste? Nu, clar nu. Si mai e si asta, nu e clar ca l-au facut vedeta vanturand scrisorica? Uau, ce valoros! Hai ca prima data a fost un mafiot mai tantalau. Da de ce ar fi continuat cu asta? Tu Costica chiar crezi asta? Ca ziceai ca sti sa tragi cu pușca... Da lasa, nu te indoi, nu fi fraier.
ReplyDeleteBună seara. Cei din nucleul dur și de neclintit, cred în "autenticitatea" scrisorilor, chiar dacă sunt pline de greșeli. O parte din anii f mari și o mare parte din ashramiști alcătuiesc acest nucleu. Membrii lui sunt, de exemplu, în stare să creada chiar că 2+2=5, dacă așa zice GB. NU e o glumă, din pacate. Cunosc astfel de specimene, sincer!!!!
DeleteDe ce oare? Poate doar pentru că sunt mulți, iar dacă spune cineva ceva, ideea este repetată ca un ecou de sute de ori, până când devine lege?
Delete
ReplyDeleteUite ce citesc: în tradiția taoistă există metode de a păstra esența Jing și prin abstinență, nu doar prin tehnici sexuale, așa cum se predă la MISA. Prin grija editurilor, librăriile de la noi sunt însă pline de cărți gen Femeia multiorgasmatică, Bărbatul multiorgasmatic, ba și bunicul și chiar administratorul blocului multiorgasmatici. Nimic însă despre abstinența în taoism – de ce și cum. Doar cărțile acestea ale lui Mantak Chia. Citesc că cursurile lui sunt făcute pe module, dar și la el poate dura o viață să le urmezi pe toate. Și ce credeți? La fel ca la noi, există forumuri de ex-discipoli și pentru el. A, și pentru Sadhguru.
Faptul că adresa din Suedia este indicată ostentativ ca destinație pe aceste ”scrisori”, este o dovadă indirectă că acestea sunt false. Pe de o parte, acest lucru este făcut pentru adepți și posibil pentru poliție, ca să se pretindă că el se afla de fapt în Suedia. Pe de altă parte, nu puteau proveni de la Ocultă, care știa că el se afla la Paris, din moment ce presa, încă din 2012-2013, știa asta.
ReplyDeletehttps://www.mediafax.ro/social/gregorian-bivolaru-nu-se-mai-afla-in-suedia-politia-romana-situatia-operativa-nu-permite-dezvaluirea-locatiei-unde-se-afla-acesta-9669606
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/gregorian-bivolaru-nu-mai-este-in-suedia-liderul-misa-ar-locui-in-paris-72917
Gafa MisaTV cu cele două variante care se bat cap în cap, este bomboana de pe colivă. Chiar și dacă cineva de la MISA ar spune că este doar o greșeală a lui Bivolaru care a citit aiurea de pe foaie în interviul din penitenciar, de ce apar două variante în imaginile de pe MisaTV? Sau dacă cineva ar spune că cele două imagini care se contrazic sunt de fapt ilustrări și nu reprezintă scrisoarea reală, atunci de ce nu se filmează scrisoarea reală, din moment ce se prezintă plicul? Iar dacă ar prezenta ”scrisoarea reală”, cum vor justifica prezentarea a două ”ilustrări” diferite? Ca de obicei, mincinoșii de la MISA intră în situații fără ieșire. Dar ei, care umblă numai cu minciuna, sunt dumnezeiești, în timp ce aceia care arată adevărul, sunt demonici...
Cum pot crede ca scrisorile sunt adevarate si toate prostiile debitate de Grig sunt adevarate de asemenea?
ReplyDeleteSimplu, asa e gandirea sectara. Asta defineste secta.
Am gandit asa ani de zile si eu.
Grig e divin, e maestru. No poate gresi. Tot ce zice si face el are totdeaua sens. Daca inca nu e evedent pentru mine inseamna ca trebuie sa lucrez mai mult, sa cred mai mult, sa fiu umil.
Daca intalneam cumva chestii care sa fin indoielnice (si erau multe, imi dau seama privind inapoi), imi faceam binecuvantari, ascultam o conferinta cu revelatii, lucram cu ceva - Ajna, Chinnamasta sau orice credeam eu ca se potriveste pe potentiala indoiala.
Si asa ma spalam eu singur la creier eficient.
Ani de zile am rezistat la curs asa, inecandu-mi indoielile in practica, crezand ca ele sunt teste pe care TREBUIE sa le trec.
Maestrul nu are cum sa greseasca.
Asta e o cale autentica si e calea mea, singura mea posibilitate de a ma elibera in viata asta. Nu am cum sa ratez.
Asa am crezut ani de zile, o gramada de prostii si minciuni. Asa m-am facut ca nu vad videochaturi, Japonia, femei frumoase murind de cancer aiurea, femei "initiate" plecand triste de la curs, oameni buni abandonand familie si serviciu pentru viata in paradisiacelw ashramuri.
Asa am crezut in devieri de asteroizi, marea traslatie, reptilieni, inghetarea apei si alte asemenea.
Asa am baut pipi, am pierdut o plomba de la peroxid, m-am indepartat si eu de familie si prieteni profani, asa era sa mor odata de la o tehnica prost predata.
E simplu.
Doar trebuie sa crezi.
Asa e viata in secta.
Uau!!!! E o descriere aproape identică, a ceea ce mi s-a petrecut și mie. În plus, am fost atât de naiv/tâmpit să cred că, două femei de la curs la care am ținut enorm și care m-au părăsit ptr a fi, ptr o scurtă perioadă, iubitele lui GB și apoi devotate maistrului, mi-au făcut chiar un bine că m-au decartat. Că cică așa ar fi trebuit să învăt să iubesc cu detașare și să îmi transcend egoul. Când le-am văzut că au devenit mumii și au făcut și boli venerice, abia atunci m-am ttezit. Ele-nu, nici până în ziua de azi. Și am studii superioare dar, mi-a tras-o ùn instalator, de m-a căpiat. Ani pierduți, pe care nu mi-i mai dă nimeni înapoi!!!
ReplyDeleteVezi, dacă n-ai avut tupeul să te declari și tu eliberat și să le amăgești că le aduci mântuirea...
DeleteAm ceva mai bun:mă declar eliberat de GB și de MISA. Iar chestia cu amăgitul femeilor, nu e în mine. De mântuire, n-am pretenții să fiu, ceea ce nu sunt. Dar, ai mare dreptate,,în ceea ce scrii. A amăgit multe femei. Dar iaca, i s-a înfundat. De 2+ ani, maistrul face doar amor astral.
ReplyDelete